Breitling - A13313121L1A1
A13313121L1A1 Superocean Heritage II Chronograph 44 Stainless Steel / Green / Milanese
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A13313121L1A1 (aka: A13313121L1A1) |
| Name: | A13313121L1A1 Superocean Heritage II Chronograph 44 Stainless Steel / Green / Milanese |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling SUperocean Heritage Chronograph 44 A13313121L1A1, introduced in 2022, has a stainless steel case of 44.00mm, and a Green dial. The ceramic bezel insert is black.