Breitling - A133131A1G1W1
A133131A1G1W1 Superocean Heritage II Chronograph 44 Stainless Steel / Silver / NATO / Ocean Conservancy
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A133131A1G1W1 (aka: A133131A1G1W1) |
| Name: | A133131A1G1W1 Superocean Heritage II Chronograph 44 Stainless Steel / Silver / NATO / Ocean Conservancy |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage II Chronograph A133131A1G1W1 is a limited edition of 1000 pieces created to benefit Ocean Conservancy. It features a silver dial and a blue bezel.