Breitling - A1332024.G698.441X
A1332024.G698.441X Superocean Heritage 46 Chronograph Stainless Steel / Black / Stratus Silver / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A1332024.G698.441X (aka: A1332024G698441X) |
| Name: | A1332024.G698.441X Superocean Heritage 46 Chronograph Stainless Steel / Black / Stratus Silver / Calf |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Superocean Héritage Chronographe combines a vintage-inspired appearance with excellent performances. Its powerful 46 or 44 mm-diameter steel case that is water-resistant to 200 meters (660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified. It is available on a choice of bands – the Ocean Classic steel mesh bracelet loyal to the initial bracelet, and leather and rubber straps. Reference A1332024.G698 has a stainless steel case of 46mm with a black bezel insert. The dial is silver.