Breitling - A1732024.B868.152A
A1732024.B868.152A Superocean Heritage 46 Stainless Steel / Black / Black /
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A1732024.B868.152A (aka: A1732024B868152A) |
| Name: | A1732024.B868.152A Superocean Heritage 46 Stainless Steel / Black / Black / |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Superocean Héritage 46 combines a vintage-inspired appearance with excellent performance. Its powerful 46 diameter steel case that is water-resistant to 200 meters (660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified. It is available on a choice of bands – the Ocean Classic steel mesh bracelet loyal to the initial bracelet, and leather and rubber straps. Reference A1732024 has a stainless steel case of 46mm with a black bezel insert.