Breitling - A2337016.G753.154A
A2337016.G753.154A Superocean Heritage 44 Chronograph Stainless Steel / Blue / Silver / Milanese
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A2337016.G753.154A (aka: A2337016G753154A) |
| Name: | A2337016.G753.154A Superocean Heritage 44 Chronograph Stainless Steel / Blue / Silver / Milanese |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Superocean Héritage Chronographe 44 combines a vintage-inspired appearance with excellent performances. Its 44 mm-diameter steel case that is water-resistant to 200 meters (660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified with counters at 3:00 and 9:00 o'clock. It is available in a number of configurations; reference A2337016 has a blue bezel insert.