Breitling - A3732024.Q543
A3732024.Q543 Superocean Heritage 38 Stainless Steel / Bronze / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | A3732024.Q543 (aka: A3732024Q543) |
| Name: | A3732024.Q543 Superocean Heritage 38 Stainless Steel / Bronze / Rubber |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage 38 is a mid-sized version of Breitling's retro diver that was available from 2007 until 2012.