Breitling - AB0162121G1S1
AB0162121G1S1 Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Silver / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB0162121G1S1 (aka: AB0162121G1S1) |
| Name: | AB0162121G1S1 Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Silver / Rubber / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
5 100 €
Maximum price
6 605 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 736 €
Closing price
5 736 €
Relative change
0,00 %
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. The Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 was added to the collection in 2018. It is powered by Breitling's in-house caliber B01 chronograph movement - which had not been used in any Superocean Heritage other than the elusive Chronoworks version. Reference AB016212.G840.279S has a silver dial with black subdials. It is fitted with a rubber Aero Classic strap.