Breitling - AB201012/G827/154A
AB201012/G827/154A Superocean Heritage II 42 Stainless Steel / Black / Silver / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB201012/G827/154A (aka: AB201012/G827/154A) |
| Name: | AB201012/G827/154A Superocean Heritage II 42 Stainless Steel / Black / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's Superocean Heritage II was introduced at BaselWorld 2017 as part of the second generation of the original 2007 Superocean Heritage. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. The regular versions are powered by the new caliber B20, while the chronographs are powered by the well-known B13 / Valjoux 7750. Reference AB201012.G827.154A features a stainless steel case paired with a stainless steel 'Ocean Classic bracelet. The dial is 'Stratus' silver.