Breitling - AB201016/BF73/154A
AB201016/BF73/154A Superocean Heritage II 42 Stainless Steel / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB201016/BF73/154A (aka: AB201016/BF73/154A) |
| Name: | AB201016/BF73/154A Superocean Heritage II 42 Stainless Steel / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. Reference A201B02OCA is a limited edition created for the Japanese market. It features a black dial and a blue ceramic bezel insert.