Breitling - AB201033.Q617.433X
AB201033.Q617.433X Superocean Heritage II 42 Stainless Steel / Bronze / Bronze / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB201033.Q617.433X (aka: AB201033Q617433X) |
| Name: | AB201033.Q617.433X Superocean Heritage II 42 Stainless Steel / Bronze / Bronze / Calf |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. The regular versions are powered by the new caliber B20, while the chronographs are powered by the well-known B13 / Valjoux 7750. Reference AB201033.Q617 features a stainless steel case with bronze-colored bezel and a matching dial.