Breitling - AB20108A1C1S1
AB20108A1C1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 42 Stainless Steel / Ice Blue / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB20108A1C1S1 (aka: AB20108A1C1S1) |
| Name: | AB20108A1C1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 42 Stainless Steel / Ice Blue / Japan |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage B20 Automatic 42 AB20108A1C1S1 is a limited edition of 200 pieces created for the Japanese market. This watch has a stainless steel case with black ceramic bezel insert, and an 'Ice' blue dial.