Breitling - AB2010A11B1S1
AB2010A11B1S1 Superocean Heritage II 42 Premiers de Cordée
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB2010A11B1S1 (aka: AB2010A11B1S1) |
| Name: | AB2010A11B1S1 Superocean Heritage II 42 Premiers de Cordée |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage Premiers de Cordée AB2010A11B1S1 is a limited edition of 250 pieces created with the Premiers de Cordée association, which offers regular free sports activities for hospitalized children.