Breitling - AB2030161C1S1
AB2030161C1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel / Blue / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB2030161C1S1 (aka: AB2030161C1S1) |
| Name: | AB2030161C1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel / Blue / Rubber / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. Reference AB203016.C955.281S was added to the collection in 2018. It features a case of 44m, which is a new option that sits in between the earlier 42 and 46mm variations. Both dial and bezel insert are blue.