Breitling - AB20303A1A1A1
AB20303A1A1A1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel / Greece
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB20303A1A1A1 (aka: AB20303A1A1A1) |
| Name: | AB20303A1A1A1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel / Greece |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling SuperOcean Heritage AB20303A1A1A1 was added to the collection in 2022. This SuperOcean Heritage has a White dial paired with a blue ceramic bezel insert.