Breitling - AB20304A1C1S1
AB20304A1C1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel / UK
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | AB20304A1C1S1 (aka: AB20304A1C1S1) |
| Name: | AB20304A1C1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel / UK |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling SuperOcean Heritage AB20304A1C1S1 was added to the collection in 2023. This SuperOcean Heritage has a Blue dial paired with a black ceramic bezel insert. This limited edition of 500 pieces is exclusively available on the UK market.