Breitling - ABSYLT
ABSYLT Superocean Heritage II 42 Sylt Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | ABSYLT (aka: ABSYLT) |
| Name: | ABSYLT Superocean Heritage II 42 Sylt Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage II reference ABSYLT 'Sylt Edition' is a special edition exclusively available on the island of Sylt, Germany. It pairs a blue sunburst dial with a black bezel insert. The case back features a special engraving.