Breitling - MB01621A1L1S1
MB01621A1L1S1 Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 Blacksteel / Green
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | MB01621A1L1S1 (aka: MB01621A1L1S1) |
| Name: | MB01621A1L1S1 Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 Blacksteel / Green |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage reference MB01621A1L1S1 was introduced in 2021. A limited edition of 250 pieces, this Superocean Heritage has a DLC-coated case and a green dial. Inside ticks a self-winding caliber Caliber B01.