Breitling - MB20301A/BH03/278S/M20SS.1
MB20301A/BH03/278S/M20SS.1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Blacksteel / Osaka Breitling Boutique
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | MB20301A/BH03/278S/M20SS.1 (aka: MB20301A/BH03/278S/M20SS1) |
| Name: | MB20301A/BH03/278S/M20SS.1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Blacksteel / Osaka Breitling Boutique |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling SuperOcean Heritage ref. MB20301A/BH03/278S/M20SS.1 is a limited edition of 50 pieces created in celebration of the 10th anniversary of the Osaka Breitling Boutique. It features a 'Blacksteel' case and a black dial.