Breitling - SB0161E4.BE91.760P
SB0161E4.BE91.760P Superocean Heritage 46 Chronoworks Ceramic / Black / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | SB0161E4.BE91.760P (aka: SB0161E4BE91760P) |
| Name: | SB0161E4.BE91.760P Superocean Heritage 46 Chronoworks Ceramic / Black / Croco |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage SB0161E4.BE91 marks a few remarkable firsts for Breitling. It is the first Breitling to be fitted with a full ceramic case; it is also the first to sport a movement optimized in the Chronoworks® performance lab. Introduced at BaselWorld 2016, the Superocean Heritage Chronoworks is a limited edition of 100 pieces.