Breitling - U1332012.B908.206S
U1332012.B908.206S Superocean Heritage 46 Chronograph Stainless Steel / Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | U1332012.B908.206S (aka: U1332012B908206S) |
| Name: | U1332012.B908.206S Superocean Heritage 46 Chronograph Stainless Steel / Red Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Superocean Héritage Chronographe combines a vintage-inspired appearance with excellent performances. Its powerful 46 or 44 mm-diameter steel case that is water-resistant to 200 meters (660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified. It is available on a choice of bands – the Ocean Classic steel mesh bracelet loyal to the initial bracelet, and leather and rubber straps. Reference U1332012.B908 has a 46mm case with a red gold bezel insert and a black dial.