Breitling - U1732012.B868.439X
U1732012.B868.439X Superocean Heritage 46 Stainless Steel / Red Gold / Black / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | U1732012.B868.439X (aka: U1732012B868439X) |
| Name: | U1732012.B868.439X Superocean Heritage 46 Stainless Steel / Red Gold / Black / Calf |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Superocean Héritage 46 combines a vintage-inspired appearance with excellent performance. Its powerful 46 diameter steel case that is water-resistant to 200 meters (660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified. It is available on a choice of bands – the Ocean Classic steel mesh bracelet loyal to the initial bracelet, and leather and rubber straps. Reference U1732012 has a stainless steel case of 46mm with a red gold bezel insert.