Breitling - U1732112.BA61.154A
U1732112.BA61.154A Superocean Heritage 42 Stainless Steel / Red Gold / Volcano Black / Milanese
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | U1732112.BA61.154A (aka: U1732112BA61154A) |
| Name: | U1732112.BA61.154A Superocean Heritage 42 Stainless Steel / Red Gold / Volcano Black / Milanese |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage echoes the functional and elegant design of the 1950s original. The black, blue or green unidirectional rotating bezel matches the various dial colors; a red gold ring is also available. In its present configuration the case measures 42mm across. The Superocean Heritage is available on a variety of straps.