Breitling - U2337012.BB81.433X
U2337012.BB81.433X Superocean Heritage 44 Chronograph Stainless Steel / Red Gold / Black / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | U2337012.BB81.433X (aka: U2337012BB81433X) |
| Name: | U2337012.BB81.433X Superocean Heritage 44 Chronograph Stainless Steel / Red Gold / Black / Calf |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Superocean Héritage Chronographe 44 combines a vintage-inspired appearance with excellent performances. Its 44 mm-diameter steel case that is water-resistant to 200 meters (660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified with counters at 3:00 and 9:00 o'clock. It is available in a number of configurations; those starting with a reference number starting with U2337012 feature a red gold bezel insert.