Breitling - UB01622A1L1S1
UB01622A1L1S1 Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Red Gold / Green
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | UB01622A1L1S1 (aka: UB01622A1L1S1) |
| Name: | UB01622A1L1S1 Superocean Heritage II B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Red Gold / Green |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
7 124 €
Maximum price
12 169 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 518 €
Closing price
8 518 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Breitling Superocean Heritage reference UB01622A1L1S1 is a limited edition of 500pieces. This watch has a stainless steel case with red gold bezel and open case back, and an Green dial.