Breitling - UB2010121B1A1
UB2010121B1A1 Superocean Heritage II B20 Automatic 42 Stainless Steel / Red Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | UB2010121B1A1 (aka: UB2010121B1A1) |
| Name: | UB2010121B1A1 Superocean Heritage II B20 Automatic 42 Stainless Steel / Red Gold / Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. The regular versions are powered by the Tudor-sourced caliber B20, while the chronographs are powered by the well-known B13 / Valjoux 7750. Reference UB2010121B1A1 was added to the collection in 2018. It features a red gold bezel with black ceramic insert.