Breitling - UB20102A1B1S1
UB20102A1B1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 42 Stainless Steel / Red Gold / Antracite / Switzerland
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | UB20102A1B1S1 (aka: UB20102A1B1S1) |
| Name: | UB20102A1B1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 42 Stainless Steel / Red Gold / Antracite / Switzerland |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. The regular versions are powered by the Tudor-sourced caliber B20, while the chronographs are powered by the well-known B13 / Valjoux 7750. Reference UB20102A1B1S1 was added to the collection in 2021. It features a red gold bezel on a stainless steel case, and a Grey dial. This limited edition of 100 pieces is exclusive to the Swiss market.