Breitling - UB2030121B1S1
UB2030121B1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel - Red Gold / Black / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | UB2030121B1S1 (aka: UB2030121B1S1) |
| Name: | UB2030121B1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic 44 Stainless Steel - Red Gold / Black / Rubber / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Breitling's second generation of the Superocean Heritage was introduced at BaselWorld 2017, being a gently refined version of the original 2007 version. The most notable change is the bezel insert which is now done in ceramic, while the hands and case are subtly refined. Reference UB2030121B1S1 was added to the collection in 2018. It features a case of 44mm (was either 42 or 46mm) - in this version with a red gold bezel. It is powered by the Tudor-sourced caliber B20. This version is fitted with a black rubber Aero Classic strap with pushbutton folding clasp.