Breitling - UB20303A1B1S1
UB20303A1B1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic Beverly Hills Boutique
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean Heritage |
| Reference: | UB20303A1B1S1 (aka: UB20303A1B1S1) |
| Name: | UB20303A1B1S1 Superocean Heritage II B20 Automatic Beverly Hills Boutique |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Breitling Superocean Heritage reference UB20303A1B1S1 is a limited edition created in celebration of the 2020 opening of Breitling's Beverly Hills boutique. This Superocean Heritage has a DLC-coated stainless steel case of 44mm, which is crowned by a red gold bezel with ceramic inlay. Inside ticks the self-winding caliber B20.