Breitling - A13341C3BD19162A
A13341C3BD19162A Chronograph Steelfish
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A13341C3BD19162A (aka: A13341C3BD19162A) |
| Name: | A13341C3BD19162A Chronograph Steelfish |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Superocean Chronograph Steelfish combines an unusual appearance with excellent performances. Its powerful steel case that is water-resistant to 500 meters (1,660 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified. Devotees of style, sturdiness and comfort will appreciate the choice of wristbands – the steel bracelet to the initial bracelet, or the rubber strap matching the bezel. REF. A13341C3.BD19.162A