Breitling - A17312C9/BD91/179A
A17312C9/BD91/179A Superocean II 36 Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17312C9/BD91/179A (aka: A17312C9/BD91/179A) |
| Name: | A17312C9/BD91/179A Superocean II 36 Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling SuperOcean II 36 was introduced at BaselWorld 2015. While both the 42 as well as the 44mm version were available in the earlier SuperOcean collection, this smaller model was not seen before. As the name suggest, the case measures 36mm across. It is available with a choice of straps and dials; reference A17312C9/BD91/179A as shown has a black dial and Professional III bracelet.