Breitling - A17312C9.BD91.415X
A17312C9.BD91.415X Superocean II 36 Black / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17312C9.BD91.415X (aka: A17312C9BD91415X) |
| Name: | A17312C9.BD91.415X Superocean II 36 Black / Calf |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the Superocean II 36 is a mid-sized version of Breitling's iconic diver's watch. The case measures 36mm across at a height of 11.25mm, and it houses the self-winding caliber B17. It is water-resistant up to 200 meters.