Breitling - A17312D2/A775/179A
A17312D2/A775/179A Superocean II 36 White / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17312D2/A775/179A (aka: A17312D2/A775/179A) |
| Name: | A17312D2/A775/179A Superocean II 36 White / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling SuperOcean II 36 was introduced at BaselWorld 2015. While both the 42 as well as the 44mm version were available in the earlier SuperOcean collection, this smaller model was not seen before. As the name suggest, the case measures 36mm across. It is available with a choice of straps and dials; reference A17312D2/A775/179A as shown has a white dial with a matching bezel and a stainless steel Professional III bracelet.