Breitling - A17312D2.A775.268X
A17312D2.A775.268X Superocean II 36 White / Sahara
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17312D2.A775.268X (aka: A17312D2A775268X) |
| Name: | A17312D2.A775.268X Superocean II 36 White / Sahara |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the Superocean II 36 is a mid-sized version of Breitling's iconic diver's watch. The case measures 36mm across at a height of 11.25mm, and it houses the self-winding caliber B17. It is water-resistant up to 200 meters.