Breitling - A17316D71O1A1
A17316D71O1A1 Superocean 36 Stainless Steel / Orange / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17316D71O1A1 (aka: A17316D71O1A1) |
| Name: | A17316D71O1A1 Superocean 36 Stainless Steel / Orange / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Superocean 36 was introduced at BaselWorld 2019. This watch is designed for women who want the quality and performance of a great sport watch in a more compact size. It has a 36-millimeter stainless-steel case with a ratcheted unidirectional bezel and a choice of either a light blue or white dial and a matching Diver Pro II rubber strap or a stylish stainless-steel bracelet. The Superocean 36 is water-resistant up to 20 bar (200 meters). Reference A17316D71O1A1 was added to the collection in 2020. It features a bright orange dial.