Breitling - A17365D2/A766/161A
A17365D2/A766/161A Superocean II 42 Stainless Steel / White / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17365D2/A766/161A (aka: A17365D2/A766/161A) |
| Name: | A17365D2/A766/161A Superocean II 42 Stainless Steel / White / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Brietling SuperOcean II 42 reference A17365D2/A766/161A is a special edition created for the Japanese market. It features a white dial, white bezel, and white rubber strap.