Breitling - A173661A1C1
A173661A1C1 Superocean 42 Stainless Steel / Blue / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A173661A1C1 (aka: A173661A1C1) |
| Name: | A173661A1C1 Superocean 42 Stainless Steel / Blue / Japan |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling SuperOcean A282C/YPSS is a limited edition of 300 pieces created exclusive to the Japanese market. It was introduced in 2019.