Breitling - A17366D21A1S1
A17366D21A1S1 Superocean 42 Stainless Steel / White / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17366D21A1S1 (aka: A17366D21A1S1) |
| Name: | A17366D21A1S1 Superocean 42 Stainless Steel / White / Japan |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean 42 reference A17366D21A1S1 is a Japanese-market special. This Superocean features a white dial and matching white bezel insert. It comes fitted with a white rubber strap with folding buckle.