Breitling - A17366D71B2S1
A17366D71B2S1 Superocean 42 Stainless Steel / Black - Red / eComm
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17366D71B2S1 (aka: A17366D71B2S1) |
| Name: | A17366D71B2S1 Superocean 42 Stainless Steel / Black - Red / eComm |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean reference A17366D71B2S1 was introduced in 2022 as a special edition for the the brand's own eCommerce channels. This SuperOcean has a black dial with red minute scale.