Breitling - A17366D81A1A1
A17366D81A1A1 Superocean 42 Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17366D81A1A1 (aka: A17366D81A1A1) |
| Name: | A17366D81A1A1 Superocean 42 Stainless Steel / White / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Superocean 42 was introduced at BaselWorld 2019. It has been crafted with a 42-millimeter stainless-steel case and a choice of a black, white, or orange dial. The watch is presented on a Diver Pro II rubber strap or on a stainless-steel bracelet and has a ratcheted unidirectional bezel. The Superocean 42 is water-resistant up to 50 bar (500 meters).