Breitling - A17371A11B1S1
A17371A11B1S1 Superocean 44 Stainless Steel / Black / Rubber / Pin / IRONMAN
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17371A11B1S1 (aka: A17371A11B1S1) |
| Name: | A17371A11B1S1 Superocean 44 Stainless Steel / Black / Rubber / Pin / IRONMAN |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling SuperOcean 44 IRONMAN is a limited edition of 300 pieces created in celebration of the brand's partnership with the Ironman franchise of the Wanda Sports Group company. It bears the logo of the sports event on the dial and caseback, and it is strapped to the wrist by means of a red rubber strap.