Breitling - A173751A1O1S1
A173751A1O1S1 SuperOcean Automatic 42 Stainless Steel / Orange / Kelly Slater
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A173751A1O1S1 (aka: A173751A1O1S1) |
| Name: | A173751A1O1S1 SuperOcean Automatic 42 Stainless Steel / Orange / Kelly Slater |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Minimum price
4 626 €
Maximum price
5 628 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 965 €
Closing price
4 965 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling SuperOcean Automatic A173751A1O1S1 debuted in 2022 as part of a renewed SuperOcean collection inspired by the 'Slow Motion' of the 1960's. This version of the Superocean is a limited edition of 1000 pieces created in collaboration with Kelly Slater.