Breitling - A17375211B2S3
A17375211B2S3 SuperOcean Automatic 42 Stainless Steel / Black - Rainbow / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17375211B2S3 (aka: A17375211B2S3) |
| Name: | A17375211B2S3 SuperOcean Automatic 42 Stainless Steel / Black - Rainbow / Rubber |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic A17375211B2S3 debuted in 2024. This version has a case of 42.00mm with a ceramic bezel insert, and a Black dial with rainbow-colored markers. The movement within is Breitling's trusted caliber Caliber 17 ND.