Breitling - A173753A1B1S1
A173753A1B1S1 SuperOcean Automatic 42 Stainless Steel / Blue Danube / Austria
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A173753A1B1S1 (aka: A173753A1B1S1) |
| Name: | A173753A1B1S1 SuperOcean Automatic 42 Stainless Steel / Blue Danube / Austria |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic 'Blue Danube Edition' A173753A1B1S1 debuted in 2024 as a special edition for the Austrian market. This version has a case of 42.00mm with a blue ceramic bezel insert, paired with a Green dial. The movement within is Breitling's trusted caliber Caliber 17 ND.