Breitling - A173765A1B1S1
A173765A1B1S1 SuperOcean Automatic 44 Stainless Steel / Black / UK
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A173765A1B1S1 (aka: A173765A1B1S1) |
| Name: | A173765A1B1S1 SuperOcean Automatic 44 Stainless Steel / Black / UK |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic A173765A1B1S1 debuted in 2024 as a special edition for the UK market. This SuperOcean has a case of 44.00mm with a ceramic bezel insert, and a Black dial. The movement within is Breitling's trusted caliber Caliber 17 ND.