Breitling - A173781A1I1A1
A173781A1I1A1 SuperOcean Automatic 46 Stainless Steel / Yellow / UK / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A173781A1I1A1 (aka: A173781A1I1A1) |
| Name: | A173781A1I1A1 SuperOcean Automatic 46 Stainless Steel / Yellow / UK / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic A173781A1I1A1 debuted in 2024. This Superocean has a case of 46mm. The revolving bezel, with ceramic inlay, has a patented lock. The dial is Black. This version is exclusive to the UK markets.