Breitling - A17378E71C1A1
A17378E71C1A1 SuperOcean Automatic 46 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17378E71C1A1 (aka: A17378E71C1A1) |
| Name: | A17378E71C1A1 SuperOcean Automatic 46 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic A17378E71C1A1 debuted in 2022 as part of a renewed SuperOcean collection inspired by the 'Slow Motion' of the 1960's. This version has a case of 46.00mm with a ceramic bezel insert, and a Blue dial. The movement within is Breitling's trusted caliber Caliber 17 ND.