Breitling - A17392D71B1A1
A17392D71B1A1 Superocean II 44 Stainless Steel / Black / Volcano Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17392D71B1A1 (aka: A17392D71B1A1) |
| Name: | A17392D71B1A1 Superocean II 44 Stainless Steel / Black / Volcano Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The BaselWorld 2015 version version of the SuperOcean pairs the case of the 2010 and later generation of SuperOceans (with the rubber-inlaid bezel) with the classic dial of the neo-vintage generations A17040 (/A17340, K10040, J10040, J10340, K10340, 1995-2002) and A17360 (2003-2010). If features oversized 1-12 hour numerals with smaller 13-24 numerals. Reference A17392D7.BD68 has a black bezel insert and a matching black dial.