Breitling - A17392D7/BG84/161A
A17392D7/BG84/161A Superocean II 44 Stainless Steel / Black / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | A17392D7/BG84/161A (aka: A17392D7/BG84/161A) |
| Name: | A17392D7/BG84/161A Superocean II 44 Stainless Steel / Black / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling SuperOcean A17392D7/BG84/161A is a special edition created for the Japanese market. It features a stainless steel case of 44.00mm and a Black dial with applied stick markers.