Breitling - E10379D31L1E1
E10379D31L1E1 SuperOcean Automatic 46 Super Diver Titanium / Green Camouflage / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | E10379D31L1E1 (aka: E10379D31L1E1) |
| Name: | E10379D31L1E1 SuperOcean Automatic 46 Super Diver Titanium / Green Camouflage / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic E10379D31L1E1 debuted in 2024. This Superocean has a titanium case of 46mm. The revolving bezel, with ceramic inlay, has a patented lock. The Green dial has a camouflage pattern to it.