Breitling - M13341B7.BD11.152S
M13341B7.BD11.152S SuperOcean Chronograph Blacksteel
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | M13341B7.BD11.152S (aka: M13341B7BD11152S) |
| Name: | M13341B7.BD11.152S SuperOcean Chronograph Blacksteel |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The Superocean Chronographe combines an unusual appearance with excellent performances. Its powerful 44 mm-diameter steel case that is water-resistant to 500 meters (1,650 ft) houses a selfwinding movement officially chronometer-certified. Devotees of style, sturdiness and comfort will appreciate the choice of wristbands – the Ocean Classic steel mesh bracelet loyal to the initial bracelet, or the rubber strap matching the bezel. REF. M13341B7.BD11.152S